DELL 15Z 5523 – Genuine Original Laptop Notebook Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,499Current price is: ₹4,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 44Wh
- Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be 14Z-5423. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
118
People watching this product now!
SKU:
DELL14Z54230001-1
Category: DELL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 44Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time3.0 | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | 14Z-5423 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| T41M0 | 8JVDG | 2NJNF |
| TPMCF | 08JVDG | 0T41M0 |
| 02NJNF | 0TPMCF |
Fit Laptop Models
| Inspiron 14z | 14Z-5423 | Inspiron 14Z 5423 |
| Inspiron 14z(5423) | 15Z-5523 | Inspiron 15z 5523 |
| Inspiron 15z(5523) | Inspiron 5423 | P26F |
| P35G | Inspiron 14z 5423-0780 | Inspiron 14z 5423-0797 |
| Inspiron 15z 5523-5680 | Inspiron 15z 5523-5581 | Inspiron 15z 5523-0385 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |

Reviews
Customer reviews
No reviews found