DELL 191YN – 191YN Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(12 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 14.8V 91Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be 191YN. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
221
People watching this product now!
SKU:
DELL191YN0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 14.8V 91Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | 191YN |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| P42F | 191YN | 2F3W1 |
| 02F3W1 | 410GJ |
Fit Laptop Models
| Alienware 15 R2 | alienware-15-r2 | Alienware 15 R1 |
| ALW15ED-1828 | ALW15ED-1718 | ALW15ED-1728 |
| Alienware 15 Series | ALW15ED-1828T | ALW15ED-2828 |
| ALW15ED-2828T | Alienware P42F | P42F002 |
| ALW15ED-2718 | ALW15ED-4938 | ALW15ED-3828 |
| ALW15ED-2728 | ALW15ED-4838 | Alienware 15 R2(A15-0238) |
| ALW15ED-3718 | Alienware 15(A15-4068) | Alienware 15 R2(A15-9874) |
| Alienware 15(A15-4075) | Alienware 15 R2(A15-9881) | ALW15R2-6161SLV |
| Alienware 15 R2(A15-9898) | Alienware 15(A15-4082) | Alienware 15 R2(A15-0848) |
| Alienware 15 R2(A15-0221) | Alienware 15 R2(A15-9904) | Alienware 15 R2(A15-0831) |
| Alienware 15 R2(A15-0597) | Alienware 15 R2(A15-0923) |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
12 reviews for DELL 191YN – 191YN Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.6
Based on 12 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Bhaumik Makwana –
3 hours of battery working power, 1 hour of backup, Total 4 hours of working power, Compatible for fell laptops only, As it is MSI battery.
Agasthya Bilgi –
New condition battery.
Dharmesh vaishnav –
Quality wise it is manageable for emergency. Good product. Received charged. Full charge lasts for more than 4 hours.
PANCHAL lina –
Good battery, the battery life is also very good, its same as original battery u won’t find any difference.
Arpan Chatterjee –
Excellent Website and good support
Pratyush Kumar –
It took 10 days to be delivered to my location . Happy with the product. Works properly
Khan Tabbish –
Excellent working item????
Keval Singh Gaur –
Best speed possible delivery they provide????
Jayvardhan –
Warranty is little bit helpful????
Amit Hegde –
High quality goods from only laptopgallery Good quality items