ASUS C21N1409 – C21N1409 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(10 customer reviews)
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,499Current price is: ₹3,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.6V 37Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be C21N1409 . ASUS Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
269
People watching this product now!
SKU:
ASUSC21N14090001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ASUS, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original ASUS battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ASUS Original |
| Specifications | 7.6V 37Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | C21n1409 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Compatible Part Numbers
| C21N1409 | 0B200-01130200 | 0B200-01130000 |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| X455LB | K455LB | X455LN |
| W419LD | W41LD | K455LN |
| F455LN | F455LNB | R455LN |
| V455L | VM490 | VM490L |
| DX882LD | V455LB | VM410LD |
| V455LB5200 | VM490LN4510 | K455LNB |
| F430LD | K455LN-WX029H | F41LD |
| R455LNB | VM490LN | K455LB-WX064D |
| K455LB-WX043T | VM490LD | K455LB-WX041T |
| K455LB-WX056D | X455LB-3D | DX882LDB |
| X455LB-3C | K455LN-WX006D | Notebook X Series X455LJ |
| F41LDB | K455LB-WX051T | K455LB-WX042T |
| K455LB-WX055T | Notebook X Series X455LF | K455LB-WX044D |
| K455LB-WX005D | VM410LDB | K455LN-WX014D |
| VM490LB | K455LB-WXO13H | Notebook X Series X455LB |
| R455LB | VM490LNB | W429LD |
| Notebook X Series X455LN | F430LDB | F455LB |
| K455LN-WX013H | W419LDB | X454LB |
| W41LDB | R454LN | VM490L4210 |
| W429LDB | X454LN | F430LB |
| V455LB5200-554DSCA2X10 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ASUS |
| Battery Type | Original |
| External Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
10 reviews for ASUS C21N1409 – C21N1409 Original Laptop Notebook Battery
4.5
Based on 10 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Bashant M –
Running in good speed and new condition!
Sohil Jain –
Super speedy delivery.
Kamini L –
Very good working item. Perfect for buying????
Arvind H –
Battery quality is preforming good out of it as the battery is. Very good and excellent experience of working on such battery life????
Vrag Modi –
Actual battery 100/100 original for sure????
Vinod P –
Service is excellent and cooperative staff. Very polite and suggestive persons.
Karan J –
Fast door step delivery just like any other apps????
Pravin Tanmay –
Powerful quality battery, Also long running battery, 4 hour of long working capacity, No heating, With all necessary billing.
Babu Harshit –
Fitting easily. Compatible with my TOSHIBA laptop. Just perfect like original batteries.
Nilesh M –
Performance of battery is superb for purchasing in first time using the battery????