ASUS A42-U47 – A42-U47 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐⭐
(7 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Specifications : Li-ion Battery
- Rating : 10.8V 56Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be A42-U47. ASUS Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
206
People watching this product now!
SKU:
ASUSA42U470001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ASUS, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original ASUS battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ASUS Original |
| Specifications | 10.8V 56Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | A42-U47 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Compatible Part Numbers
| A32-U47 | A41-U47 | 0B110-00090100 |
| 0B110-00090300 | 0B110-00090000 | A42-U47 |
Fit Laptop Models
| Q400 | Q400A | U47A-RS51 |
| Q400V | U47VC-DS51 | U47ARF |
| Q400C | U47ARF-RHI7N15 | U47A-BGR4 |
| U47VC Series | Q400VC | Q400A-BHI7N03 |
| U47A-RHI7N15 | U47 Series | U47A Series |
| U47V Series | U47C Series | R404A Series |
| R404C Series | R404V Series | R404VC Series |
| U47A-RGR |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ASUS |
| Battery Type | Original |
| External Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
7 reviews for ASUS A42-U47 – A42-U47 Original Laptop Notebook Battery
4.0
Based on 7 reviews
⭐⭐⭐⭐⭐
71%
of customers recommend the product
Show only

Manushi Panchal –
Bad battery want replace of battery
Shanu Saini –
Battery duration is wonderful just great.
Jayesh Patel –
Quick delivery. 2 to 3 hour of battery power. With backup 3-4 hours in total. And charging also takes less time. Sort of words with the product completely! Very good battery. Thank you
Raghav Mishra –
Perfect compatibility of battery with HP model???? Giving good targets to work constantly!
Raman –
Perfect match with my laptop. Fitted in one go. And working like a powerful battery.
Jeet singh –
Battery is really a long running item for purchasing.
Gia Diwan –
Amazing battery condition and quality