ASUS A42-U46 – A42-U46?Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐⭐
(14 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Asus Product
- Specifications :Li-Ion Battery
- Rating : 14.8V 5200 mAh
- One Year Replacement Warranty
- Supplied Model no will be A42-U46. Asus Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
58
People watching this product now!
SKU:
ASUSA42U460001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ASUS, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original ASUS battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with One Year Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ASUS Original |
| Specifications | 10.8V 5200 mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | A42-U46 |
| Warranty | One Year Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Compatible Part Numbers
| A32-U46 | A42-U46 |
| A41-U46 | 07G016J41875 |
| 07G016J21875 | 07G016J51875 |
Fit Laptop Models
| U46SV-DH51 | U46E-1AWX | U56E Series |
| U46SM-DS51 | U46E-XH51 | U56E-XR1 |
| U46E-XS51 | U46SV-WX036V | U46SV-WX044X |
| U46E Series | U46SV-A1 | U46SV-WX039D |
| U46SV-WO006X | U56 Series | U46SV Series |
| U46E-BAL5 | U46S Series | U46JC Series |
| U46 Series | U46J Series | U46SD Series |
| U46E-BAL6 | U56JC Series | U46E-BAL7 |
| U56SV SERIES | U56J Series | U36JC-RX109V |
| U46E-RAL6 | U46E-RAL7 | U56S SERIES |
| U46SM SERIES |
`
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ASUS |
| Battery Type | Original |
| External Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
14 reviews for ASUS A42-U46 – A42-U46?Original Laptop Notebook Battery
4.0
Based on 14 reviews
⭐⭐⭐⭐⭐
79%
of customers recommend the product
Show only

anupam rathi –
Battery is average according to my usage level. Not good backup but still nice.
parul parmar –
Good item for purchasing for your laptop model. I got a perfect series battery for my laptop.
dila avsthi –
100 % original but very costly!
Maya oza –
Battery has wonderful backup????
BAKU JANI –
Very good. Of course very good. Battery is just very good for working.
Nagendra RAV –
Battery is of high quality and good standard product! Impressive!
Jack Aidenn –
Very good battery! But very expensive.
manav parikh –
Varranty good helping me????
Jadav Sahil –
Great capacity of life in this battery!
Ishwar –
Genuine battery & excellent product! ????