APPLE A1382 – A1382 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(6 customer reviews)
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹3,499Current price is: ₹3,499. ( FREE DELIVERY )
- Original OEM Apple Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 10.95V 77.5Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be A1382 . Apple Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
28
People watching this product now!
SKU:
APPLEA13820001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Apple , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Apple |
| Specifications | 10.95V 77.5Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | A1382 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| A1286 | A1382 | 661-5844 |
| 020-7134-01 | 3ICP5/81/76-2 |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| MacBookPro 15 I7 | MD322 | MC723 |
| MD103 | MD104 | MD318 |
| MC847 | MacBook Pro(MC721CH/A) | Macbook Pro 15inch early 2011 |
| MacBook Pro 15.4 2.3GHz Core i7(A1286)-Mid 2012 MD103LL/A MD103LL/A | MacBook Pro 15.4 2.2GHz Core i7(A1286)-Late 2011 MD318LL/A MD318LL/A | MacBook Pro 15.4 2.6GHz Core i7(A1286)-Mid 2012 MD104LL/A |
| MacBook Pro 15 2.0GHz Core i7 A1286 2011-2012 MC721LL/A | MacBook Pro 15.4 2.4GHz Core i7(A1286)-Late 2011 MD322LL/A | MacBook Pro 15.4 2.3GHz Core i7(A1286)-Early 2011 MC723LL/A MC723LL/A |
| MacBook Pro 15 A1286 Unibody Early 2011 | MacBook Pro 15.4 2.7GHz Core i7(A1286)-Mid 2012 MD104LL/A MD104LL/A | MacBook Pro 15.4 2.5GHz Core i7(A1286)-Late 2011 MD322LL/A |
| MacBook Pro 15.4 2.2GHz Core i7(A1286)-Early 2011 MC723LL/A |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | APPLE |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
6 reviews for APPLE A1382 – A1382 Original Laptop Notebook Battery
4.5
Based on 6 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Jayvardhan –
Warranty is little bit helpful????
Kush Balvant –
Very god battery????
Nishant h –
There service of delivery product in safe ways made me impressed????
Ram Verma –
Battery is giving enough time to work and so it’s backup. This batteries have excellent backup working efficiency!
Dipika Susil –
Condition of the battery is good and new totally.
Muskan Jain –
Battery is perfectly compatible with my laptop and also I got the battery with fully charged????