APPLE A1321 – A1321 Original Laptop Notebook Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- Original OEM Apple Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 77.5Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be A1321. Apple Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
192
People watching this product now!
SKU:
APPLEA13830001-1
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Apple , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | White |
| Condition | New |
| Brand | Apple |
| Specifications | 11.1V 77.5Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | A1321 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| A1321 | 020-6380-A | 661-5476 |
| 661-5844 | 020-7134-01 | A1321.661-5211 |
| 31cp5/81/76-2 |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| MacBook Pro MB985J/A | MC371LL/A | MC372LL/A |
| MC373LL/A | MacBook Pro 15 MB985 | MacBook Pro MC118 |
| MacBook Pro MB986J/A | MacBook Pro MB986LL/A | MacBook Pro 15 MB985CH/A |
| MacBook Pro 15 MC118 | MacBook Pro 15 MC118LL/A | MacBook Pro A1321 |
| MacBook Pro 15 MB985X/A | MacBook Pro 15 MB986J/A | MacBook Pro MC118LL/A |
| MacBook Pro 15 MC118J/A | MacBook Pro 15 MC118ZP/A | MacBook Pro MC118LL/A 15.4-Inch |
| MacBook Pro 15 MB985TA/A | MacBook Pro 15 MB985ZP/A | MacBook Pro 15 MC118CH/A |
| MacBook Pro 15 MB986ZP/A | MacBook Pro 15 MC118TA/A | MacBook Pro 15 MB986CH/A |
| MacBook Pro 15 MC118X/A | MacBook Pro 15 MB986LL/A | MacBook Pro 15 MB985LL/A |
| MacBook Pro 15 MB986X/A | MacBook Pro MB985LL/A | MacBook Pro 15 MB985J/A |
| MacBook Pro 15 inch MB985LL/A | MacBook Pro 15 MB986TA/A | MacBook Pro 15 inch MB986TA/A |
| MacBook Pro 15.4 inch MC371LL/A | MacBook Pro 15 MC118/A | MacBook Pro MC372LL/A 15.4 inch |
| MacBook Pro 15 inch MC118X/A | MacBook Pro 15.4 inch MC371B/A | MacBook Pro 15 inch MC118CH/A |
| MacBook Pro 15 inch MC118J/A | MacBook Pro 15 inch MC118TA/A | MacBook Pro 15.4 inch MC372X/A |
| MacBook Pro 15.4 inch MC371ZP/A | MacBook Pro 15.4 inch MC373J/A | MacBook Pro 15.4 inch MC371RS/A |
| MacBook Pro 15.4 inch MC373E/A | MacBook Pro 15.4 inch MC373TA/A | MacBook Pro 15 MB985/A |
| MacBook Pro MC118X/A | MacBook Pro MC118ZP/A | MacBook Pro 15.4 inch MC373ZP/A |
| MacBook Pro 15.4 inch MC373X/A | MacBook Pro(MC721CH/A) | MacBook Pro 15 MB986/A |
| MacBook Pro 15.4 inch MC371X/A | MacBook Pro 15.4 inch MC372ZP/A | MacBook Pro MB986ZP/A |
| MacBook Pro MB985CH/A | MacBook Pro MC118J/A | MacBook Pro MC118CH/A |
| MacBook Pro 15 inch MB986/A | MacBook Pro MB985ZP/A | MacBook Pro MB986TA/A |
| MacBook Pro MB985X/A | MacBook Pro MB985TA/A | MacBook Pro MC118TA/A |
| MacBook Pro MB986X/A | MacBook Pro MB985/A | MacBook Pro MC118/A |
| MacBook Pro MC666JA/A | MacBook Pro MB986/A | MacBook Pro B986CH/A |
| MacBook Pro 15.4 inch MC372/A |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | APPLE |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found