HP 65w Original Laptop Charger – 19.5V 3.33A Genuine AC Power Adapter (Big Pin 7.4 mm) HP PROBOOK 4535S
₹1,999 Original price was: ₹1,999.₹1,499Current price is: ₹1,499. ( FREE DELIVERY )
- HP Smart AC Power Adapter
- 100% Genuine Original HP Product
- Specifications : ( 19.5V 3.33A or 18.5V 3.5A ) 65W (Big Pin 7.4 MM)
- Buy Only if Require 65W Adapter.
- 90W Charger is Available Separately.(Check Link at Bottom of this page)
- Pin Size: 7.4 mm x 5.0 mm (Check Photographs)
- One Year HP Direct Warranty
- Complimentary: Three Pin Power Cord (No Warranty)
- Supplied Model no may Vary. Specifications will be the Same.
118
People watching this product now!
SKU:
HP65WBIGPINDU060001-1-1
Category: Original Laptop Adapter
Description
Description
Reliable power. Day in. Day out. |
Getting a trusted AC adapter shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like HP, this standard power adapter delivers a safe, powerful charge every time, and at an affordable price. |
| Standard power | This 65W power adapter delivers the power you need with an HP standard 7.4 mm connector. |
| Protected from the unexpected | The built-in surge-protector helps keep your laptop safe from sudden power changes. |
| Forget broken cables | A quality cable specifically designed to alleviate stress from bending. |
| Stress-free connector | The right angle 3.0mm connector reduces cord stress and allows easy access to your other ports. |
| Easy organization | Keep your cable neat and organized with the attached hook and loop fastener. |
| Peace-of-mind coverage | Rest easy with standard one-year limited warranty. |
Product Detail
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | HP Original |
| Specifications | 19.5V 3.33A (Big Pin 7.4 mm) |
| Warranty | One Year HP Company Warranty |
| Pin Size | 7.4 mm X 5.0 mm |
| Power Cord | Three Pin Indian Cord ( No Warranty ) |
Compatible Part Numbers
| HSTNN-OB51 | 500014-001 | DU06 |
| HSTNN-DB51 | COMPAQ KU530AA | 451545-361 |
| 456623-001 | HSTNN-I47C-A | HSTNN-I55C |
| 484785-001 | HSTNN-I38C | HSTNN-I64C-4 |
| HSTNN-I50C-A | HSTNN-I65C-4 | HSTNN-I47C-B |
| 45145-252 | ||
Fit Laptop Models
| 540 | 510 | 511 |
| 515 | 516 | 541 |
| Business Notebook 6530s | Business Notebook 6535S | Business Notebook 6531s |
| Business Notebook 6520S | ||
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 15 × 10 cm |
| Condition | NEW |
| Adapter Pin Size | 7.4 mm x 5.0 mm |

Reviews
Customer reviews
No reviews found