Splendid Branded Laptop Battery for LENOVO L12S4K01 High Quality Battery
₹3,999 Original price was: ₹3,999.₹2,999Current price is: ₹2,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Rating 14.8V 2600 mAh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
127
People watching this product now!
SKU:
SPLENDID45N11580001-1
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| Splendid laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 14.8V 2600 mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | L12S4K01 |
| Warranty | One Year Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| L12L4K01 | L12M4E21 | L12S4E21 |
| L12M4K01 | 4INR19/66 | L12S4K01 |
| L12M4F02 | 121500113 | 121500123 |
| 121500121 |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| LENOVO IdeaPad Z510 | IdeaPad Z500 | IdeaPad P500 |
| IDEAPAD Z410 | IdeaPad P400 | Ideapad Z400A-IFI |
| Ideapad Z400A-ITH | IdeaPad Z500(20202) | Ideapad Z510-IFI |
| Ideapad Z500A-IFI | Z500A-ISE | LENOVO IdeaPad Z500 Touch |
| IdeaPad P400 Touch | LENOVO Ideapad Z510-ISE | Ideapad Z510-ITH |
| Erazer Z400A | IdeaPad Z500(5931) | IdeaPad Z400T |
| IdeaPad Z500A-ISE | Ideapad Z510A | Erazer Z500A |
| IdeaPad Z510(20287) | IdeaPad Z500-ITH | IdeaPad Z400-IFI |
| IdeaPad z500A Touch | IdeaPad 300-14ISK(80Q6002EUS) | IdeaPad 300-14IBR(80M2001HCK) |
| IdeaPad 300-14ISK(80Q6002FUS) | IdeaPad Z510(59400165) | V110-17ISk(80VL000BGE) |
| IdeaPad Z500(MBYM5GE) | V110-17IKB(80V2017SGE) | LENOVO IdeaPad Z510(59393217) |
| IdeaPad Z510(59393214) | IdeaPad Z510(59393216) | IdeaPad Z510(59400169) |
| IdeaPad Z510(59386905) | IdeaPad Z510(59405950) | IdeaPad Z510(59401669) |
| IdeaPad Z510(59400167) | IdeaPad Z500(MBYP9GE) | IdeaPad P400 Touch(59371991) |
| IdeaPad Z500(MBYPAGE) | IdeaPad Z500(MBYDGGE) | IdeaPad Z500(MBYECGE) |
| LENOVO IdeaPad Z500 Touch(59367170) |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 15 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Internal Battery | Yes |

Reviews
Customer reviews
No reviews found