Splendid Branded Laptop Battery for LENOVO L16C4PB2 High Quality Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 15.2V 55Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li-Ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
241
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDL17L6P710001-1
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 15.2V 55Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | L16C4PB2 |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| 4ICP5/55/90 | L16M4PB2 | L16L4PB2 |
| L16C4PB2 | 5B10M55951 | 5B10M55952 |
| 5B10M55950 |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| AIR PRO | V720-14-IFI | IdeaPad 720s |
| IdeaPad 720s-14IKB | V720-14 | IdeaPad 720S-14 |
| IdeaPad 720s-14IKB 80XC | XIAOXIN AIR PRO | V720-14-ISE |
| Air 14 Pro | IdeaPad 720s-14IKB 81BD | IdeaPad 720S-14IKBR(81BD003GGE) |
| IdeaPad 720S-14IKB 81BD003YMH | V720-14(80Y1) | IdeaPad 720s-14IKB(80XC0004US) |
| IdeaPad 720S-80XC003RGE | IdeaPad 720s-14IKB(80XC004QGE) | IdeaPad 720s-14IKB(81BD004AGE) |
| IdeaPad 720s-14IKB(80XC/81BD) | IdeaPad 720s-14IKB(80XC001PTA) | IdeaPad 720s-14IKB(80XC001WTW) |
| IdeaPad 720s-14IKB(80XC0003US) | IdeaPad 720s-14IKB(80XC001GKR) | IdeaPad 720S-14IKBR(81BD)Serie |
| IdeaPad 720s-14IKB(80XC004PGE) | IdeaPad 720s-14IKB(80XC004NGE) | IdeaPad 720s-14IKB(81BD003HGE) |
| IdeaPad 720S-14IKBR(81BD003FGE) | xiaoxin Air 14 Pro | V720-14 80Y10008AU |
| IdeaPad 720S-14IKB 81BD0051AU |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found