Splendid Branded Laptop Battery for ASUS C21N1414 High Quality Battery
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.6V 38Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
213
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDC21N14140001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 7.6V 38Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | C21N1414 |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| C21N1414 | C21PQ91 | CKSE321D1 |
| 0B200-01240100 | 0B200-01240000 | 0B200-01240900 |
| 0B200-01240300 | 0B200-01240200 | B075K41HCD |
| B074CZHZ64 | B07H4JPGRY |
Fit Laptop Models
| F205TA | EeeBook F205TA | X205TA-DS01 |
| EeeBook F205TA-FD018BS | EeeBook F205TA-FD0065TS | R209TA |
| EeeBook F205TA-FD0063TS | F205TA-1A | EeeBook F205TA-FD0064TS |
| EeeBook F205TA-FD0019BS | EeeBook F205TA-FD0015BS | EeeBook F205TA-FD019BS |
| EeeBook F205TA-FD0066TS | F205TA-1B | EeeBook F205TA-FD0035BS |
| EeeBook F205TA-FD0036BS | EeeBook X205TA-FD0060TS | X205TA-FD077TS |
| EeeBook X205TA-BING-FD015B | X205TA | X205TA-FD0060TS |
| X205TA-1B | EeeBook X205TA-FD015BS | X205TA-FD061TS |
| Eeebook X205T | EeeBook X205TA-FD076TS | EeeBook X205TA |
| X205TA-FD027BS | EeeBook X205TA-SH41-CB | EeeBook X205TA-BING-FD005BS |
| EeeBook X205TA-FD060TS | X205TA-BING-FD015B | X205TA-FD019BS |
| EeeBook X205TA-DS01 | EeeBook X205TA-FD005BS | EeeBook X205TA-FD024BS |
| X205TA-02 | X205TA-FD0061TS | EeeBook X205TA-DH01 |
| X205TA-1G | EeeBook X205TA-FD0061TS | X205TA-FD076TS |
| EeeBook X205TA-02 | EeeBook X205TA3735 | X205TA-FD005BS |
| EeeBook X205TA-FD077TS | X205TA-1A | EeeBook X205TA-FD019BS |
| X205TA-FD060TS | EeeBook X205TA-UH01 | X205TA-BING-FD015BS |
| EeeBook X205TA-FD061TS | EeeBook X205 | X205TA-FD024BS |
| EeeBook X205TA-UH01-WH | EeeBook X205TA-BING-FD015BS | EeeBook X205TA-FD027BS |
| X205TA-BING-FD005BS | X205TA-FD015BS | EeeBook X205TA-UH01-BK |
| X205TA-1R |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found