Splendid Branded Laptop Battery for Lenovo Y50-70 High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 7.6V 54Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li-Ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
129
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDY50700001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 7.6V 54Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | Y50-70 |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| 121500156 | L13S4P21 | L12M4P21 |
| 21CP5/57/128-2 | 121500225 | PP22AT140-1 |
Fit Laptop Models
| Y50p-70-ISE(U) | Y40-80-IFI(H) | Y50-70 |
| Y50p | IdeaPad Yoga 2 Pro | Y50-70AM-IFI(H) |
| Y40-70AT-ISE | Y50-70AM-IFI(I) | S41-70AM-IFI |
| S41-70-ISE | Y40-80-IFI | ideapad Yoga 2 pro 13 |
| Y40-80AT-ISE | Yoga 2 Pro 13.3 | Yoga 2 Ultrabook |
| S41-70-ITH | Y50-70AM-IFI | Yoga 2 Pro 13 Y50-70AS-ISE |
| Y50-70AM-ISE | Y40-70AT-IFI | Yoga 2 Pro Ultrabook |
| Yoga 2 Pro 13(59xx) | Y40-70AT-IFI(D) | Y50p-70-IFI |
| Y50p-70-ISE | Y50-70AM-ISE(D) | Y50-70AM-ISE(H) |
| Y50-70AM-IFI(U) | Y40-80-ISE | Yoga 2 Pro 13-IFI |
| Yoga 2 Pro-13 59-382893 | Yoga 2 Pro-59410414 | Y50-70-ISE(D) |
| Y50-70 59424711 | Yoga 2 Pro 13(59419072) | Yoga 2 Pro 13(59439234) |
| Yoga 2 Pro-59425319 | Yoga 2 Pro-59417912 | Yoga 2 Pro-59433031 |
| Yoga 2 Pro 13(59427208) | Yoga 2 Pro 13(59419082) | Yoga 2 Pro 13(59386549) |
| Yoga 2 Pro 13 | Yoga 2 Pro 13(20266) | Yoga 2 Pro |
| Yoga 2 Pro 13(59425502) | Yoga 2 Pro(80AY) | Yoga 2 Pro 13(59386544) |
| Yoga 2 13(80DM) |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found