Splendid Branded Laptop Battery for ASUS C41N1416 High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 15.2V 60Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
180
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDC41N14160001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 15.2V 60Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | C41N1416 |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| C41N1416 | ASUS 0B200-01250100 |
Fit Laptop Models
| N501 | g60v | N501J |
| G501 | G601 | UX501JW |
| UX501 | G60J | N501JW |
| N501VW | N501V | G601J |
| G60VW | ZenBook Pro UX501L | N501JW-1A |
| UX501JW4720 | N501JW-2A | N501JW-2B |
| ZenBook UX501JW | ZenBook Pro UX501J | G60VW6700 |
| ZenBook UX501JW-FI218T | ZenBook Pro UX501JW4720 | N501JW-1B |
| G60JW4720 | N501VW-2B | UX501JW-CN484T |
| Zenbook Pro UX501JW-FI218H | N501VW-1A | ZenBook UX501JW-DS71T |
| N501JW-FI281P | N501VW-2A | ZenBook UX501JW-CN245T |
| ZenBook UX501JW-CN245R | ZenBook UX501JW-FI177T | N501VW-3A |
| ZenBook UX501JW-FI177H | UX501JW-FJ221H | ZenBook UX501JW-FI218H |
| ZenBook UX501JW-CN245P | UX501JW-CN128T | N501JW-FI320H |
| ZenBook UX501LW | Zenbook Pro UX501JW-FI324T | Zenbook Pro UX501JW-CN41 |
| UX501JW-CN128H | UX501JW-CN076H | UX501JW-CN209H |
| Zenbook Pro UX501JW-XS73 | UX501JW-UH71T | N501JW-FI320H12G |
| UX501JW-FI440T | N501VW-FI076T | N501VW SERIE |
| Zenbook Pro UX501JW-CN433T | UX501JW-FJ153P | UX501JW-FJ404T |
| UX501JW-FJ488T | UX501JW-FJ094H | UX501JW-DN233H |
| UX501JW-FJ377T | UX501JW-CN361T | UX501JW-FJ485T |
| N501JW-FI281P12G | UX501JW-FI473T | UX501JW-CN546T |
| UX501J4720-188AXC54X20 | Zenbook Pro UX501JW-FJ208H | Zenbook Pro UX501JW-CN361T |
| Zenbook Pro UX501JW-DN233H | UX501JW-FI177T | Zenbook Pro N501VW-FI076T |
| Zenbook Pro UX501JW-FI397T | Zenbook Pro UX501JW-CN115H | UX501JW-FJ192H |
| UX501JW-DS71T | UX501J | Zenbook Pro UX501JW-FJ192H |
| Zenbook Pro N501VW-2B | UX501JW-CN245R | Zenbook Pro UX501JW-FJ153P |
| Zenbook Pro UX501JW-UB71T | ZenBook Pro UX501JW | Zenbook Pro UX501JW-FI184H |
| UX501LW | Zenbook Pro N501VW-1A | ZenBook Pro UX501 |
| Zenbook Pro UX501JW-FI502T | Zenbook Pro UX501JW-FJ221H | Zenbook Pro UX501JW-CX076H |
| Zenbook Pro UX501JW-FI109T | UX501JW-FI218H | Zenbook Pro UX501JW-FJ210H |
| Zenbook Pro UX501JW-FI440T | Zenbook Pro UX501JW-FJ194H | Zenbook Pro UX501JW-CN209H |
| Zenbook Pro UX501JW-DM395T | UX501JW-FI177H | Zenbook Pro N501VW-3A |
| Zenbook Pro UX501JW-FI389T | UX501JW-CN245T | Zenbook Pro UX501JW-FJ167H |
| Zenbook Pro UX501JW-UH71T | Zenbook Pro UX501JW-FI214T | Zenbook Pro N501VW-2A |
| UX501JW-CN245P | Zenbook Pro UX501JW-FJ094H | Zenbook Pro UX501JW-FJ286T |
| Zenbook Pro UX501JW-DH71T | Zenbook Pro UX501JW-FI173T | UX501JW-FI218T |
| Zenbook Pro UX501JW-FJ229H | Zenbook Pro UX501JW-FI486T |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found