Splendid Branded Laptop Battery for ASUS C41N1524 High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 15.2V 60Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
33
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDC41N15240001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 15.2V 60Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | C41N1524 |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| C41N1524 | 0B200-01250200 |
Fit Laptop Models
| UX501VW | UX501JW | ROG G501VW |
| N501VW-2B | ZenBook Pro UX501VW-FI119T | UX501VW-FY103T |
| ZenBook Pro UX501VW-US71 | ZenBook Pro UX501VW-FJ003T | ZenBook Pro UX501VW-FY062T |
| ZenBook Pro UX501VW-FY122T | ZenBook Pro UX501VW-FI011T | UX501VW-FY048T |
| ROG G501VW-FY107T | ZenBook Pro UX501VW-FI252RB | ROG G501VW-FY124T |
| ROG G501VW-FY106T | ZenBook Pro UX501VW-FW149T | ZenBook Pro UX501VW-FY048T |
| ZenBook Pro UX501VW-GE179T | ZenBook Pro UX501VW-FI170T | ZenBook Pro UX501VW-FI132T |
| ZenBook Pro UX501VW-FI083R | ZenBook PRO UX501VW-FY049T | ZenBook Pro UX501VW-FY195T |
| ZenBook Pro UX501VW-FY195R | ROG G501VW-BSI7N25 | ZenBook Pro UX501VW-FY104T |
| Zenbook Pro UX501VW-US71T | ZenBook Pro UX501VW-XS74T | ZenBook Pro UX501VW-FI016T |
| ZenBook Pro UX501VW-FY075T | Zenbook Pro UX501VW-FJ098T | ZenBook Pro UX501VW-FI020T |
| ZenBook Pro UX501VW-FY103T |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found