Splendid Branded Laptop Battery for LENOVO L15L2PB4 High Quality Battery
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type :Internal Li-ion Battery
- Rating 7.6V 3948Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li-Ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
292
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDL15L2PB40001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Lenovo , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 7.6V 3948Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | L15L2PB4 |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| L15L2PB4 | L15M2PB5 |
| L15C2PB5 | L15C2PB7 |
| L15L2PB4(2ICP6/55/90) | L15C2PB3 |
| L15M2PB3 | L15L2PB5 |
Fit Laptop Models
| IdeaPad 310 15ABR 80ST | IdeaPad 310 15ABR 80ST0003GE | IdeaPad 310 15ABR 80ST001SGE |
| IdeaPad 310 15ABR 80ST003HGE | IdeaPad 310 15ABR 80ST006VGE | IdeaPad 310 15IAP 80TT0020RA |
| IdeaPad 310 15IKB 80TV | IdeaPad 310 15IKB 80TV00L2GE | IdeaPad 310 15IKB 80TV00QYGE |
| IdeaPad 310 15ISK 80SM | IdeaPad 310 15ISK 80SM006E | IdeaPad 310 15ISK 80SM00LDGE |
| IdeaPad 310 15ISK 80SN | IdeaPad 510 15IKB | IdeaPad 510 15IKB(80SV0089GE) |
| IdeaPad 510 15IKB(80SV00G3GE) | IdeaPad 510 15IKB(80SV00G4GE) | IdeaPad 510 15ISK(80SR0009GE) |
| IdeaPad 510 15ISK(80SR003JGE) | IdeaPad 510 15ISK(80SR00FCMH) |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 15 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found