Splendid Branded Laptop Battery for LENOVO L11M3P01 High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type :Internal Li-ion Battery
- Rating 11.1V 46Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li-Ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
81
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDL11M3P0001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Lenovo , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.1V 46Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | L11M3P01 |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| 3ICP5/56/120 | L11M3P01 |
Fit Laptop Models
| Ideapad U410 | IdeaPad U310-IFI | IdeaPad U310-ITH |
| IdeaPad U310 Series | ThinkPad S5 Series | IdeaPad U310-437522U |
| IdeaPad U310 4375 | IdeaPad U310-MAG6BGE | IdeaPad U310-MAG62GE |
| IdeaPad U310-MAG6J | IdeaPad U310-MAG67GE | IdeaPad U310-MAG62 |
| ThinkPad S531 Series | IdeaPad U310-4375B8U | IdeaPad U310-437525U |
| IdeaPad U310-4375B2U | IdeaPad U310-43752VU | IdeaPad U310-MAG6B |
| IdeaPad U310-43752QU | IdeaPad U310(MAAG62GE) | IdeaPad U310-MAG6DGE |
| IdeaPad U310-4375BHU | IdeaPad U310-MAG6JGE | IdeaPad U310-MAG66GE |
| IdeaPad U310-4375BJU | IdeaPad U310-MAG6HGE | IdeaPad U310 Touch(59365023) |
| IdeaPad U310-4375BFU | IdeaPad U310-4375BGU | IdeaPad U310 Touch(MB665GE) |
| IdeaPad U310-MAG67MZ | ThinkPad S5-S531 Series | IdeaPad U310-MAG68GE |
| IdeaPad U310-MAG6KGE | IdeaPad U310-MAG64GE | IdeaPad U310-4375BAU |
| IdeaPad U310(MAG8BGE) | IdeaPad U310-4375B9U | IdeaPad U310-MAG8EMH |
| IdeaPad U310(MB667GE) | IdeaPad U310-MAG8DGE | IdeaPad U310 5935 |
| IdeaPad U310-MAG8CGE | IdeaPad U310-MAG6FGE | IdeaPad U310-MAG8DMH |
| IdeaPad U310-MAG8BMH | IdeaPad U310-MAG8HGE | IdeaPad U310-MAG8AGE |
| IdeaPad U310(MAG8RGE) | IdeaPad U310-MAG69GE | IdeaPad U310-437523U |
| IdeaPad U310-MAG8QGE | IdeaPad U310-437526U | IdeaPad U310-MAG8FGE |
| IdeaPad U310-43752UU | IdeaPad U310-437524U | IdeaPad U310-MAG8GGE |
| IdeaPad U310-43752TU | IdeaPad U310-43752WU | IdeaPad U310-MAG8EGE |
| IdeaPad U310-43753VU | IdeaPad U310-437536U | IdeaPad U310-43753YU |
| IdeaPad U310-43753WU | IdeaPad U310-43753KU | IdeaPad U310-43753XU |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 15 cm |
| Brand | LENOVO |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Li-Polymer |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found