Splendid Branded Laptop Battery for Dell D2VF9 High Quality Battery
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 11.1V 43Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
25
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDD2VF90001
Category: Splendid Battery
Description
| Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.1V 43Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | D2VF9 |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatibles Part Numbers
| D2VF9 | 0YGR2V | PXR51 |
| 0PXR51 |
Fit Models
| Vostro 14 5000 | VOSTRO 14-5459D-1528G | Inspiron 15 7547 |
| Inspiron 15 7548 | Vostro 14 5459 | VOSTRO 14-5459D-1308S |
| VOSTRO 14-5459D-2748G | VOSTRO 14-5459D-1628G | VOSTRO 14-5459D-1528S |
| VOSTRO 14-5459D-1848S | VOSTRO 14-5459D-1848G | VOSTRO 14-5459D-2608S |
| VOSTRO 14-5459D-1748G | VOSTRO 14-5459D-2848G | VOSTRO 14-5459D-1408S |
| VOSTRO 14-5459D-1328S | VOSTRO 14-5459D-1648S | Vostro 5459 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Battery Type | Compatible |
| Brand | SPLENDID |

Reviews
Customer reviews
No reviews found