Splendid Branded Laptop Battery for Dell JKVC5 High Quality Battery 6 Cells
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹1,599Current price is: ₹1,599. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating 11.1V 4400mAh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
219
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDJKVC50001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.1V 4400mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | JKVC5 |
| Warranty | One Year Carry In Replacement Warranty |
Compatibles Part Numbers
| 0FH4HR | 312-1021 | 5YRYV | 9JJGJ |
| JKVC5 | K456N | NKDWV | P07E |
| P08F | P08F001 | P09G | P09G001 |
| UM5 | X0WDM | TRJDK | P07E001 |
| FH4HR |
Fit Laptop Models
| Inspiron 1464 | Inspiron 1464D | Inspiron 1464R | Inspiron 1564 |
| Inspiron 1564D | Inspiron 1564R | Inspiron 1764 | Inspiron I1464 |
| Inspiron I1564 | Inspiron I1764 |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Cell Type | Lithium-Ion |
| Battery Cell | 6 Cells |
| External Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |

Reviews
Customer reviews
No reviews found