Splendid Branded Laptop Battery for HP SG03XL High Quality Battery
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 11.5V 61.6Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
300
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDSG03XL0001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.5V 61.6Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | SG03XL |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| SG03XL | HSTNN-LB7E | HSTNN-LB7F |
| TPN-I126 | 849049-421 | 849315-850 |
| 849314-850 | 849048-421 | SG03061XL |
| 849314-856 | SGO3XL | 849315-856 |
| SG03041XL | SG03061XL-PR |
Fit Laptop Models
| Envy M7-U109DX | Envy M7-U009DX | 17t-u000 |
| W2K88UA | Envy 17-U177CL | W2K91UA |
| Envy 17-U018CA | Envy 17-U163CL | M7-U000 |
| Envy 17-U273CL | Envy 17-U275CL | Envy 17-U220NR |
| ENVY M7U | Envy 17-U292CL | W2K93UA |
| Envy 17-U193MS | W7D93UA | W2K92UA |
| Envy 17-U294CL | Envy M7-U011DX | Envy M7-U105DX |
| Envy M7-U010DX | Envy 17-U296CL | W2K89UA |
| ENVY Notebook 17t-u000 CTO | Envy 17-U011NR | ENVY 17T-U000 |
| 17-U000 | Envy 17-U110NR | W2K86UA |
| Envy 17-U153NR | Envy 17-U175NR | Envy 17-U108CA |
| Envy M7-U109DX W2K88UA | Envy M7-U009DX W2K86UA | Envy M7-U009DX Series |
| ENVY 17-u177cl W2K91UA | Envy 17-U011NR Notebook Series | ENVY 17-u110nr W2K90UA |
| ENVY 17-u153nr W2K89UA | ENVY 17-u175nr W2K92UA | Envy 17-U011NR W2K87UA |
| ENVY 17-u163cl W2K93UA | Envy 17t-U000 Notebook Series | ENVY 17-u108ca W7D93UA |
| ENVY 17t-u100 GFLSB4VT |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Color | Black |

Reviews
Customer reviews
No reviews found