ASUS B31N1402 – B31N1402 Original Laptop Notebook Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 48Wh
- Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be B31N1402. ASUS Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
163
People watching this product now!
SKU:
ASUSB31N14020001
Category: ASUS
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ASUS, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original ASUS battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ASUS Original |
| Specifications | 11.4V 48Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | B31N1402 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Compatible Part Numbers
| B31Bn9H | B31N1402 |
| 0B200-01050000 | 0B200-01050000M |
Fit Laptop Models
| Q551LN | Q551L | Q551 |
| Q551LN-BBI706 | Q551LN-BSI708 | N591LB |
| Q551LN-BBI7T09 | N592UB | N591LB-1A |
| N592UB-1A | Q551LN-BSI709 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ASUS |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found