DELL GK479 – 6 Cell GK479 Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(7 customer reviews)
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹2,499Current price is: ₹2,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 56Wh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be GK479. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
184
People watching this product now!
SKU:
DELLGK4790001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 56Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | GK479 |
| Warranty | One Year India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 312-0504 | FP282 | NR239 |
| NR222 | 312-0590 | TM980 |
| GK479 | 451-10476 | DELL PP22L |
| 312-0595 | FK890 | PP22X |
| 312-0575 | 312-0513 | 312-0594 |
| 312-0589 | 312-0576 | UW280 |
| 451-10477 | GR995 | 312-0520 |
| KG479 | 312-0518 | 312-0577 |
| GR997 | FP269 | TM987 |
| GR986 | KU854 |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| Vostro 1500 | Inspiron 1520 | Inspiron 1521 |
| Inspiron 1720 | Vostro 1700 | Inspiron 1721 |
| Vostro V1500 | Vostro T7250 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
7 reviews for DELL GK479 – 6 Cell GK479 Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.3
Based on 7 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
86%
of customers recommend the product
Show only

Jay M –
Customer service is superb. Very kind and humble persons.
Nikhil Soni –
Product is average out!
Kamlesh Oza –
Super quality product???? Amazing working????
Krutik Darji –
Ordered item is very good.
Taru jitu –
Battery life is fantastic and battery also????
Rohini Bhavsar –
When I connect battery no working, not charge work fine.
Trusha Vyas –
1- Battery is original. 2- Packed in original box. 3- Delivered on time. 4- Proper bill with gst. 5- Normal usage is long. 6- Backup is good.