LENOVO IdeaPad Y430 – L0806D01 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(10 customer reviews)
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹2,599Current price is: ₹2,599. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Lenovo Product
- Battery Type : Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 5200mAh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be Lenovo Y430. Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
264
People watching this product now!
SKU:
LENOVOY4300001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Lenovo , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Lenovo Original |
| Specifications | 11.1V 5200mAh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | Y430 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| LO806D01 | L08O6D01 | L08S6D01 |
| L08O6D02 | 121000679 | L0806D02 |
| 45K221 |
Fit Laptop Models
| ideaPad Y430A | ideaPad Y430G | ideaPad Y430 Series |
| IDEAPAD V450A | IDEAPAD Y430-278186U | IDEAPAD Y430-278183U |
| IDEAPAD Y430-278187U | IdeaPad Y430-2781 | IDEAPAD Y430-278184U |
| IDEAPAD Y430-278182U | IDEAPAD Y430 2005 | ideapad y430-3231u |
| Ideapad y430-5232u | ideapad y430-5232 | ideapad y430-5242u |
| IDEAPAD V430A | IDEAPAD Y430-278189U |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | LENOVO |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
10 reviews for LENOVO IdeaPad Y430 – L0806D01 Original Laptop Notebook Battery
4.1
Based on 10 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
90%
of customers recommend the product
Show only

Morain Khan –
– battery is good, – powerful while using, – worth to buy it for ASUS laptop if it is similar model, – will recommend to customer of same series number..
Sachin H –
Thanks for such speed delivery of battery.
pankaj d –
Battery backup is long lasting and impressive working condition of battery.
Chntan K –
100% this battery is original and perfectly fitting to my laptop.
Vikash N –
Because of this powerful battery backup I am easily able to work for 4 hours in continuous.! Purchasing this battery turned out good for me at the end. When I needed battery backup it delivered for good hours.
Priyank Dave –
Product is 100% excellent
Mahaveer K –
Battery of this model has medium rates just the way like market. And also it is working very good, standby mode is also good.
Birendra –
According to prize whatever this website is charging is totally worth. Battery is no doubt costly but it is working in very good duration of amount.
Janki Raval –
Battery is working good, great experience of using this battery!
Manek Sahab –
Product is way too much costly