TOSHIBA PA3788U-1BRS – PA3788U-1BRS Original Laptop Notebook Battery
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,299Current price is: ₹3,299. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original TOSHIBA Product
- Specifications : 6 Cell Li-Ion Battery
- Rating : 10.8V 55Wh
- Six Months India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be PA3788U-1BRS. TOSHIBA Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
209
People watching this product now!
SKU:
TOSHIBAPA3788U0001
Category: TOSHIBA
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like TOSHIBA , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 6 Cell laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | TOSHIBA Original |
| Specifications | 10.8V 55Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | PA3788U-1BRS |
| Warranty | One Year Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| PABAS223 | PA3787U-1BRS | PA3786U-1BRS |
| PABAS221 | PABAS222 | PA3788U-1BRS |
| PSSEOE-OLM07QIT |
Fit Laptop Models ( use ” ctrl+F” to find your model)
| DYNABOOK SATELLITE B551/E | DYNABOOK SATELLITE B452/F | DYNABOOK SATELLITE B451/D |
| Tecra A11-126 | DYNABOOK SATELLITE L35 220C/HD | DYNABOOK SATELLITE B651 |
| DYNABOOK SATELLITE B650/B | DYNABOOK SATELLITE B552/F | Tecra M11-S3430 |
| Tecra A11-S3510 | Tecra A11-S3531 | DYNABOOK SATELLITE K41 |
| Tecra A11-S3521 | Tecra A11-S3520 | DYNABOOK SATELLITE L36 220C/HD |
| Tecra M11-S3410 | DYNABOOK SATELLITE L46 | Tecra A11-S3541 |
| Tecra M11-S3420 | Tecra A11-12F | Tecra A11-11Q |
| Tecra A11-113 | DYNABOOK SATELLITE B451 | TECRA M11-11M |
| Tecra A11-ST3500 | Tecra A11-11L | SATELLITE PRO S500-10E |
| Tecra A11-S3540 | Tecra A11-12Q | TECRA A11-182 |
| SATELLITE PRO S750 | Tecra A11-00N | SATELLITE PRO S500-131 |
| Tecra A11-114 | TECRA M11-17V | Tecra A11-11N |
| Tecra A11-ST3502 | Tecra A11-11Z | SATELLITE PRO S500-138 |
| Tecra A11-00Q | Tecra A11-ST3501 | SATELLITE PRO S500-11C |
| Tecra A11-128 | Tecra A11-12P | Tecra A11-W3540 |
| Tecra A11 Series | Tecra M11-ST3502 | Tecra M11-W3421 |
| DYNABOOK SATELLITE B550/B | SATELLITE PRO S500-11T | TECRA A11-1EH |
| TECRA A11-103 | TECRA M11-17Z | TECRA A11-186 |
| TECRA M11-17U | TECRA A11-1JL | TECRA S11-104 |
| Tecra A11-10D | Tecra A11-11E | Tecra A11-127 |
| Tecra A11-125 | Tecra A11-11H | Tecra A11-00P |
| TECRA A11-1EE | Tecra A11-001 | TECRA A11-1EG |
| Tecra A11-10E | Tecra A11-12H | Tecra A11-12C |
| Tecra A11-11J | Tecra A11-110 | Tecra A11-11G |
| TECRA M11-17W |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Battery Cell | 6 Cells |
| External Battery | Yes |
| Brand | TOSHIBA |
| Battery Type | Compatible |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found