Splendid Branded Laptop Battery for HP RA04 High Quality Battery 4 Cells
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(13 customer reviews)
₹2,999 Original price was: ₹2,999.₹1,599Current price is: ₹1,599. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Specifications : 4 Cell Li-ion Battery
- Rating 14.8V 2200mAh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
146
People watching this product now!
SKU:
SPELNDIDRA04001
Category: Splendid Battery
Description
| Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 4 cell Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 14.8V 2200mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 4 Cell |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Battery Model No | RA04 |
| Warranty | One Year Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| 707618-121 | 707618-141 | 707618-541 | 708459-001 | 745416-121 |
| 745662-001 | 768549-001 | H6L28AA | H6L28ET | H6L28UT |
| HSTNN-IB4L | HSTNN-W01C | RA04 |
Fit Laptop Models
| · ProBook 430 G1 | · ProBook 430 G2 |
| · ProBook 430 | · |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 5 cm |
| Cell Type | Lithium-Ion |
| Battery Cell | 6 Cells |
| External Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
13 reviews for Splendid Branded Laptop Battery for HP RA04 High Quality Battery 4 Cells
4.2
Based on 13 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
77%
of customers recommend the product
Show only

Silky –
Heating is so damm irritating after this battery purchased
Gurpreet –
1- Fast delivery.
2- Easy fitting.
3- Fully charged.
4- 2 hours of work.
5- 15 mins more on standby.
6- Quality also good.
7- Warranty of 1 years.
Harsh chavda –
Li-ion type of battery with 4 cells power in it to delivery good backup and so the battery is giving also??
Vedant –
Battery is awesome in condition, working capacity is good enough for regular usage, there will be no heating of laptop while charging, also when power gets change there isn’t any high issues in laptop or battery.
Dhwani –
Disappointed with the packet I have got
Rishav –
Two and half hour capacity when it is fully charged and on full brightness. Impressive! ?
Pritesh shah –
Nice
Romil solanki –
Superbly high quality product.
Buying it for second time.
First one which I had purchased that battery worked around 1.3 yr which is good in itself.
And buying another one.
Fully worth of money!
Romil solanki –
Superbly high quality product.
Buying it for second time.
First one which I had purchased that battery worked around 1.3 yr which is good in itself.
And buying another one.
Fully worth of money!
Faisal –
Parcel was delayed by two days