Splendid Branded Laptop Battery for HP MS06 High Quality Battery 6 Cells
₹2,999 Original price was: ₹2,999.₹1,699Current price is: ₹1,699. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating 10.8V 4400mAh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
268
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDMS060001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell Splendid battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with One Year Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 10.8V 4400mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | MS06 |
| Warranty | One Year Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| MS03 | MS09 | HSTNN-XB23 |
| MS06 | HSTNN-C48C | HSTNN-DB22 |
| 463308-244 | HSTNN-DB22 | HSTNN-C49C |
| HSTNN-FB21 | COMPAQ 404887-241 | MS06XL |
| 412789-001 | 484784-001 | HSTNN-XB21 |
| 411126-001 | 441675-001 | 412779-001 |
| 463308-222 | HSTNN-XB22 | 404888-241 |
| EH768UT | RW556AA | 463308-242 |
| EH767AA | COMPAQ 411127-001 | HSTNN-DB23 |
| 581191-121 | HSTNN-IB66 | HSTNN-Q30C |
| 463309-223 | 581190-242 | EH768AA |
| 481086-001 | KU529AA | 463307-245 |
| 593587-001 | 463309-242 | 463309-222 |
| 586594-241 | 481087-001 | 581190-221 |
| 581190-241 | 463309-244 | 586595-241 |
| HSTNN-IB0R | 404886-243 | 581191-141 |
| 404887-143 | 586594-223 | 404888-243 |
| 463307-243 | 581190-223 | 586595-122 |
| 581191-222 | 581190-222 | 586595-121 |
| 586595-223 | 581191-241 | 463307-223 |
| 581191-122 | 486545-221 | 486545-243 |
| 463308-124 | 486545-244 | 586594-242 |
| 463307-224 | 586594-222 | 586595-242 |
| 586595-222 | 463307-244 | 581191-223 |
| 463308-223 | 581191-242 | 486545-242 |
| 486545-222 | 463308-224 | 581191-221 |
Fit Laptop Models
| EliteBook 2540p | EliteBook 2530p |
| 2533t | Business Notebook nc2400 |
| Business Notebook 2510p | Business Notebook 2400 Series |
| EliteBook 2540p(SK808UP) | EliteBook 2540p(SM499UP) |
| EliteBook 2540p(SK035UP) | EliteBook 2540p(SL271UP) |
| EliteBook 2540p(SJ576UP) | EliteBook 2540p(SJ629UP) |
| EliteBook 2540p(SJ488UP) | EliteBook 2540p(SJ640UP) |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Cell Type | Lithium-Ion |
| Battery Cell | 6 Cells |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Brand | HP |

Reviews
Customer reviews
No reviews found