Splendid Branded Laptop Battery for HP COMPAQ NX 7300 High Quality Battery
₹2,999 Original price was: ₹2,999.₹1,599Current price is: ₹1,599. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating 14.40V 4400 mAh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
35
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDNX73000001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell Splendid battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with One Year Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 14.40V 4400 mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | LB11 |
| Warranty | One Year Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| PB992A | HSTNN-LB11 | HSTNN-I04C |
| 372771-001 | 361909-002 | 395794-261 |
| dx532av | HSTNN-DB11 | HSTNN-OB06 |
| 417528-001 | HSTNN-DB06 | 381374-001 |
| 361909-001 | 398876-001 | HSTNN-UB11 |
| HSTNN-DB29 | 395794-001 | 410311-243 |
| 395794-002 | 410311-264 | eg920av |
| 410311-244 | PB992UT | 410311-252 |
| RM749PA |
Fit Laptop Models
| Business Notebook nx9420 | Business Notebook nc8430 | Business Notebook nx8420 |
| Business Notebook 8510w | Business Notebook NC8200 | Business Notebook nw8240 |
| Business Notebook 6720t | Business Notebook nx7400 | Business NoteBook 8710w |
| Business Notebook nx7300 | Business Notebook nw9440 | Business Notebook 8510p |
| Business Notebook nw8440 | Business Notebook 8710p | Business Notebook 8500 Series |
| Business Notebook 8700 Series | Business Notebook nc8230 | Business Notebook 7400 Series |
| Business Notebook nw8200 | Business Notebook 8200 Series | Business Notebook nx8220 |
| Business Notebook 9400 Series | Business Notebook nx8200 | Business Notebook 8400 Series |
| Business Notebook nw8240 Mobile Workstation | Business Notebook nw9440 Mobile Workstation | Business Notebook 8510w Mobile Workstation |
| Business Notebook 8710w Mobile Workstation | Business Notebook nw8440 Mobile Workstation |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Cell Type | Lithium-Ion |
| Battery Cell | 6 Cells |
| External Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Color | Black |
| Brand | HP |

Reviews
Customer reviews
No reviews found