Splendid Branded Laptop Battery for HP CA06 High Quality Battery 6 Cells
₹2,999 Original price was: ₹2,999.₹1,699Current price is: ₹1,699. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating 10.8V 4400mAh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
72
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDCA060001
Category: Splendid Battery
Description
|
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell Splendid battery delivers the backup you need with an high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with One Year Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 10.8V 4400mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | CA06 |
| Warranty | One Year Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| CA06 | CA09 | CA06XL |
| HSTNN-DB4Y | HSTNN-LB4Y | HSTNN-LB4X |
| 718755-001 | 718756-001 | HSTNN-LB4Z |
| E7U21AA | HSTNN-I15C-4 | HSTNN-I16C |
| 718677-421 | HSTNN-LP4Z | HSTNN-IB4W |
| 718754-001 | 718676-421 | E7U22AA |
| 718676-141 | CA06055XL | 718677-141 |
| HSTNN-I15C-5 | 718675-121 | 718675-141 |
| 718676-121 | 718678-421 | 718675-142 |
| 718677-121 | 718677-122 | 718757-001 |
| 7718678-421 | 718676-241 | 718677-221 |
| 718677-422 | HSTNN-DB4X | 718676-221 |
| 718678-221 | 718678-241 | 718677-241 |
| 718677-222 |
Fit Laptop Models
| ProBook 650 | ProBook 650 G1 | ProBook 655 G1 Series |
| ProBook 640 G0 Series | ProBook 650 G0 Series | ProBook 640 G1 Series |
| ProBook 640 Series | H5G74E | ProBook 645 G1 Series |
| ProBook 655 Series | ProBook 645 Series | D9R52AV |
| ProBook 655 G0 Series | ProBook 645 G0 Series | ProBook 655 G1(F4Z43AW) |
| ProBook 650 G1(D9S32AV) | ProBook 650 G1(F4M01AW) | ProBook 650 G1(D9S34AV) |
| ProBook 650 G1(D9S33AV) | ProBook 650 G1(J6J48AW) | ProBook 650 G1(D3B21AV) |
| ProBook 655 G1(F4Z42AW) | ProBook 650 G1(K9V53AV) | ProBook 655 G1(F4Z44AW) |
| ProBook 650 G1(D9S35AV) | ProBook 655 G1(F4Z47AA) | ProBook 650 G1(K9V51AV) |
| ProBook 650 G1(K9V50AV) | ProBook 655 G1(F4Z45AW) | ProBook 650 G1(F4M02AW) |
| ProBook 650 G1(K9V49AV) | ProBook 650 G1(K9V52AV) | ProBook 650 G1(F4M04AA) |
| ProBook 645 G1(F4N62AW) | ProBook 645 G1(F4X77AW) | ProBook 645 G1(D9E30AV) |
| ProBook 645 G1(F4N64AA) | ProBook 645 G1(F4N63AW) | ProBook 645 G1(K9V87AV) |
| ProBook 645 G1(F4N65AA) | ProBook 645 G1(K9V88AV) | ProBook 645 G1(D2Z92AV) |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Cell Type | Lithium-Ion |
| Battery Cell | 6 Cells |
| External Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Color | Black |

Reviews
Customer reviews
No reviews found