Splendid Branded Laptop Battery for DELL TKN25 High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type :Internal Li-ion Battery
- Rating 14.8V 48Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li polymer Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
242
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDTKN250001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 14.8V 91 Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | TKN25 |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| 0V0XTF | RU485 | TKN25 |
| TRDF3 | V0XTF | VOXTF |
| AM134C | DL011118-48P14G01 |
Fit Laptop Models
| Vostro 3360 | Vostro 15 3000 | INSPIRON 13Z-5323 |
| Vostro 15-3549D-1108B | Vostro 15-3546D-1128B | Vostro 15-3546D-1628B |
| Vostro 15-3549D-1128B | Vostro 15-3549D-1528B | Vostro 15-3546D-1328B |
| Vostro 15-3546D-1528B | Vostro 15-3546D-1108B | Vostro 15-3549D-1628B |
| Vostro V3360 | INSPIRON 13Z-5323 SERIES | Inspiron 5323 |
| INSPIRON 5323 SERIES |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 15 cm |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Original |

Reviews
Customer reviews
No reviews found