Splendid Branded Laptop Battery for Dell R3026 High Quality Battery 6 Cells
₹2,999 Original price was: ₹2,999.₹1,599Current price is: ₹1,599. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating 11.1V 4400mAh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
37
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDR20360001
Category: Splendid Battery
Description
| Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.1V 4400mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | R3026 |
| Warranty | One Year Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| G800H | XX337 | 23Y0R |
| FM338 | YP463 | XX327 |
| FM332 | 312-0822 | 0FX8X |
| 312-9956 | 9H414 | 312-0823 |
| HW905 | HW892 | G805H |
| R3026 | CP289 | PYCT7 |
| HW898 | XX334 | WJ386 |
| C665H | W8H5Y | HW901 |
| CP294 | MY993 | PP13S |
| T5V0C | JX0R5 | CP296 |
| VN5H2 | H9862 | CN7FG |
| C5969 | X855G | 312-9955 |
| 451-11460 | HW900 | MNYJT |
| CP284 | FM335 | 8R135 |
| F732H | YP459 | JD217 |
| CP308 | 453-10039 | 312-0824 |
| PFF30 | H06X0 | P8F45 |
| U817P | XX330 | H979H |
| 8N884 | 03X021 | 7C2JF |
Fit Models
| Latitude E4300 | Latitude E4310 | Latitude E4320 |
| Latitude E4300n |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 15 cm |
| Cell Type | Lithium-Ion |
| Battery Cell | 6 Cells |
| External Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | GRAPHITE GREY |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found