Splendid Branded Laptop Battery for DELL PT6V8 High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Rating 14.8V 63Wh
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
170
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDPT6V80001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 14.8V 63Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | PT6V8 |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| P06T | 8P6X6 | PT6V8 |
| 312-0984 | T7YJR | 08P6X6 |
| DKK25 | 0DKK25 | 0PT6V8 |
| 0T7YJR | 999T2086F | KR-08P6X6 |
| M11X-4846 |
Fit Laptop Models
| Alienware M14x | Alienware M11x | Alienware M14x R3 |
| Alienware M11x R2 | Alienware M11X R3 | Alienware M14x R2 |
| Alienware M14x R1 | Alienware M11x R1 | Alienware P06T002 |
| Alienware P06T003 | ALW14D-138 | Alienware P18G001 |
| Alienware P18G002 | Alienware P06T | Alienware P18G |
| Alienware P06T001 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |

Reviews
Customer reviews
No reviews found