Splendid Branded Laptop Battery for Dell KM742 High Quality Battery 6 Cells
₹2,999 Original price was: ₹2,999.₹1,599Current price is: ₹1,599. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating 11.1V 4400mAh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
27
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDKM7420001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.1V 4400mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | KM742 |
| Warranty | One Year Carry In Replacement Warranty |
Compatibles Part Numbers
| KM742 | KM760 | KM752 |
| WU841 | 312-0762 | T749D |
| KM769 | 312-0769 | RM668 |
| MT186 | WU843 | RM661 |
| 451-10616 | MT187 | PW640 |
| KM970 | MT196 | MT193 |
| 312-0902 | KM771 | MT332 |
| 451-10617 | P858D | U116D |
| PW649 | RM656 | WU852 |
| PW651 | X064D | W071D |
| Y568H | U725H | X644H |
| RM677 | RM672 |
Fit Models
| Latitude E5400 | Latitude E5410 | DELL Latitude E5500 |
| Latitude E5510 | PP32LB | PP32LA |
| Latitude E5500n | Latitude E5400n |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 15 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Cell Type | Lithium-Ion |
| Battery Cell | 6 Cells |
| External Battery | Yes |
| Color | Black |
| Condition | NEW |

Reviews
Customer reviews
No reviews found