Splendid Branded Laptop Battery for DELL DXGH8 High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type :Internal Li-ion Battery
- Rating 7.6V 52Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li polymer Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
77
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDDXGH80001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 7.6V 52Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | DXGH8 |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| P115G | 0H754V | H754V |
| DXGH8 | HK6N5 | P82G |
| P114G | G8VCF | P113G001 |
| P82G002 | P113G | 451-BCDX |
Fit Laptop Models
| XPS 13 9370 | XPS 13 9380 | XPS 13-9370 |
| PS 13-9380 | XPS 13-9380 | XPS 13 7390 |
| XPS 13-9370-D1605S | XPS 13-9370-D1905TG | XPS 13-9380-D1805TS |
| XPS 13 2018 | N003L7390-C-D1606FTCN | Inspiron 7490 |
| XPS 13-9370-D1701G | XPS 13 9370 FHD i5 | Vostro 5390 |
| XPS 13-9380-D1701W | XPS 13-9380-R1905TS | XPS 13-9380-D1505S |
| XPS 13-9380-D1901TG | XPS 13-9380-D1905TS | XPS 13-9370-7002SLV |
| XPS 13-9380-D1905TG | XPS 13-9380-D1901TS | Ins 14-7490 |
| XPS 13-9380-R1505S | Inspiron 5390 | XPS 13-9380-D1701S |
| XPS 13-9380-R1905TG | XPS 13-9380-D1805W | XPS 13-9380-D1705S |
| XPS 13-9380-R1705W | XPS 13-9380-D1801W | XPS 13-9380-D1501S |
| Inspiron 7391 2-IN-1 | XPS 13-9380-R1805S | XPS 13-9380-D1905TW |
| XPS 13-9380-D1705W | XPS 13-9380-R1805TW | XPS 13-9380-R1805TS |
| XPS 13-9380-R1905TW | XPS 13-9370-D1705S | XPS 13-9380-R1805W |
| XPS 13-9380-R1705S | XPS 13 9380 2019 | XPS 13-9380-D1801S |
| XPS 13-9380-D1805S | XPS 13-9380-D1901TW | XPS 13-9370-D1605G |
| N012L7390-C-D1706FTCN | XPS 13-9370-D1805G | XPS 13-9380-D1705TS |
| XPS 13-9370-D2905G | XPS 13-9370-D1809G | XPS 13-7390-D1505TB |
| XPS 13-7390-D1805TW | XPS 13-7390-D1505TW | XPS 13-9370-D1705G |
| XPS 13-7390-D1705TB | XPS 13-7390-D1805TB | XPS 13-9370-D1901TG |
| XPS 13-9370-D1601S | XPS 13-9370-D1601G | XPS 13-9370-D1701S |
| XPS 13-9370-D1801G | Inspiron 7390 2-in-1 | XPS 13-7390-D1705TW |
| XPS 13-7390-D1705W | XPS 13-7390-R2705S | XPS 13-7390-D1605W |
| XPS 13-7390-R2805S | Ins 14-7490-D1705S | Ins 14-7490-D1725P |
| Ins 14-7490-D1525P | XPS 13-7390-D1805S | XPS 13-7390-D1705S |
| Ins 14-7490-D1825S | XPS 13-9380-D1805TW | XPS 13-7390-D1905S |
| XPS 13-7390-D1505W | Ins 14-7490-D1505S | Ins 14-7490-D1625P |
| Ins 14-7490-D1825P | Ins 14-7490-D1505P | Ins 14-7490-D1525S |
| Ins 14-7490-D1705P |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 15 cm |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |

Reviews
Customer reviews
No reviews found