Splendid Branded Laptop Battery for Dell 1V1XF High Quality Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 42Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
170
People watching this product now!
SKU:
SPLENDID1V1XF0001
Category: Splendid Battery
Description
| Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.4V 42Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | 1V1XF |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatibles Part Numbers
| 1V1XF | P98G001 | P84F001 |
| 0C5GV2 | P80F | P42E |
| P80F001 | P42E001 | C5GV2 |
| P84F | P98G | 4GVMP |
| R8D7N |
Fit Laptop Models
| Inspiron 7591 2 IN 1 | Precision 3550 | Inspiron 7791 2-IN-1 |
| Precision 3540 | Latitude 5500 | Latitude 5400 |
| P80F002 | Precision 3540 Mobile WorkStation | Inspiron 7590 2 IN 1 |
| Inspiron 7590 2N1 | Precision M3540 | Precision 3540U |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Condition | NEW |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Internal Battery | Yes |

Reviews
Customer reviews
No reviews found