Splendid Branded Laptop Battery for Dell KRJVC High Quality Battery 6 Cells
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating 11.25V 60Wh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
183
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDKRJVC0001
Category: Splendid Battery
Description
| Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell Splendid laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.25V 60Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | KRJVC |
| Warranty | One Year Carry In Replacement Warranty |
Compatibles Part Numbers
| KRJVC | 9RDF4 | 312-1015 |
| DVVV7 | 127VC | 312-1008 |
| HNCRV | 02MTH3 | 451-11468 |
| 6DN3N | 062VRR | P04F001 |
| XVK54 | P04G001 | 451-11469 |
| 451-11470 | XNOH6 | MCDDG.Qu-090616004 |
| XN0H6 | MCDDG.Qu-090616003 |
Fit Laptop Models
| Inspiron 15z | Inspiron 1470 | Inspiron 14z(1470) |
| Inspiron 15z(1570) | Inspiron 1570 | Inspiron 1570n |
| Inspiron 1470n |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 15 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Cell Type | Lithium-Ion |
| Battery Cell | 6 Cells |
| External Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |

Reviews
Customer reviews
No reviews found