Splendid Branded Laptop Battery for ASUS C41N1716 High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 15.4V 76Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
53
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDC41N17160001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 15.4V 76Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | C41N1716 |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| C41N1716 | 4ICP4/59/134 |
| C41PqPH | 0B200-02770000 |
| OB200-02770000M | OB200-02770000P |
Fit Laptop Models
| GL703GS | GL703GM | GL703G |
| ROG Strix GL703GM Scar Edition | GL703GS-E5011T | GL703GS-E5010T |
| GL703GM-EE014T | GL703GM-NS73 | GL703GS-E5012T |
| GL703GM-EE101T | Strix GL703GM-DS74 | ROG Strix GL703GM-DS74 |
| ROG Strix GL703GM | ROG STRIX S7BS | GL703GM-EE231 |
| GL703GM-EE225 | ROG STRIX S7BS8750 | GL703GS-DS74 |
| GL703GS-EE091 | GL703GM-EE073 | GL703GM-EE241 |
| GL703GM-EE049 | GL703GM-EE186 | GL703GM-E5211T |
| GL703GS-EE071T | GL703GM-E5055T | GL703GS-E5015T |
| GL703GM-EE063T | GL703GM-EE172T | GL703GM-EE183 |
| GL703GM-EE074 | GL703GM-E5108 | ROG Strix GL703GM-EE063T |
| GL703GM-E5070T | GL703GM-E5187T | ROG Strix GL703GM-EE014T |
| GL703GS-EE070T | GL703GM-E5016 | GL703GM-E5189T |
| GL703GM-EE044T | GL703GM-EE017T | ROG Strix GL703GM-NS73 |
| ROG Strix GL703GM-E5016T | ROG Strix GL703GM-E5055T | GL703GM-0051A8750H |
| GL703GM-EE232T | GL703GM-E5091T | GL703GS-0041A8750H |
| GL703GM-WS71 | GL703GS-71250 | GL703GM-EE077T |
| GL703GS-E5020T | GL703GM-E5054T | GL703GS-E5027T |
| GL703GM-E5033T | GL703GM-E5210 | GL703GM-E5159T |
| ROG Strix GL703GM-E5091T | GL703GS-E5036T | GL703GM-E5011T |
| ROG Strix GL703GM-EE044T | GL703GM-EE033T | GL703GM-EE057T |
| GL703GM-EE032 | GL703GM-E5018T | ROG Strix GL703GM-E5054T |
| GL703GM-EE036T | GL703GM-EE188T | GL703GM-E5171T |
| GL703GM-EE024T | GL703GM-EE019T | GL703GM-EE093T |
| GL703GM-EE079T | GL703GS-E5035T | GL703GM-EE094T |
| GL703GS-EP005T | ROG Strix GL703GM-E5037T | ROG Strix GL703GM-E5011T |
| ROG Strix GL703GM-E5016 | GL703GM-E5100T | ROG Strix GL703GM-EE049 |
| ROG Strix SCAR GL703GM-E5045T | GL703GS-EP009T | GL703GS-EE074T |
| GL703GS-E5034T | GL703GM-EE015T | GL703GM-71200T |
| GL703GM-EE115T | GL703GM-EE095T | GL703GM-EE074T |
| GL703GM-EE129T | GL703GS-E5017T | ROG Strix GL703GM-E5100T |
| ROG Strix GL703GM-EE073 | GL703GM-EE103 | GL703GM-EE034T |
| GL703GM-E5174T | GL703GM-78B06CS1 | GL703GM-EE059T |
| ROG Strix GL703GM-EE033T | GL703GM-E5063T | ROG Strix GL703GM-EE079T |
| GL703GS-E5069 | GL703GM-EE163T | GL703GS-E5070T |
| ROG Strix GL703GM-EE129T | GL703GM-E5014T | GL703GM-E5172T |
| GL703GS-E5057 | GL703GM-E5095T | GL703GS-E5071T |
| GL703GM-E5044T | GL703GM-EE049T | GL703GS-E5081T |
| GL703GM-E5232T | GL703GM-E5024T | GL703GS-E502T |
| GL703GM-EE056 | GL703GS-1A | ROG Strix GL703GM-E5053T |
| ROG Strix GL703GM-71210T | ROG Strix SCAR GL703GM-EE043R | ROG Strix SCAR GL703GM-EE200T |
| ROG Strix GL703GM-E5211T | ROG Strix SCAR GL703GM-EE016T |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Li-Polymer |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found