Splendid Branded Laptop Battery for ASUS C31N1318 High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 11.1V 44Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
26
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDC31N13180001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.1V 44Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | C31N1318 |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| C31N1318 | 0B200-00700000 |
| C3INI3I8 | C31NI318 |
| 0B200-00700100 | PP31LG140-1 |
Fit Laptop Models
| PU301 | PU301LA | PRO301LA |
| PU301LA-RO064G | PU301L E301LA | PU301LA-RO123G |
| PU301LA-RO173H | PU301LA-RO041G | PU301LA-0481A4210U |
| PU301LA-0491A4030U | PU301LA-RO205G | PU301LA-RO049G |
| PU301LA-RO223G | PU301LA-RO116D | PU301LA-RO018G |
| PU301LA-RO128G | PU301LA-RO239G | PU301LA-RO129G |
| PU301LA-RO039G | PU301LA-RO214G | PU301LA-RO130G |
| PU301LA-RO200D | ROG PU301 | ROG Essential PU301 |
| ROG Essential PU301LA | ROG Essential PU301L | PU301LA-RO237H |
| ROG Essential PU301LA-RO064G | PU301LA-RO158D | ROG PU301L |
| PU301LA-XB51-CB | PU301LA-RO033G | ROG PU301LA |
| PU301LA-RO017G | PU301LA-RO196G | PU301LA-RO241G |
| PU301LA-RO290G | Pro PU301LA |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Li-Polymer |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found