Splendid Branded Laptop Battery for ASUS B31N1503 High Quality Battery
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,499Current price is: ₹3,499. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 11.4V 48Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
134
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDB31N15030001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.4V 48Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | B31N1503 |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| 3ICP7/60/80 | B31N1503 |
| 0B200-01690000 | 0B200-01690100 |
Fit Laptop Models
| E202SA-FD0076T | EeeBook E202SA | E202SA-FD0076TS |
| EeeBook E202SA-FD0076T | L202SA-FD0041T | R206SA |
| L202SA | EeeBook E202SA-FD0012T | EeeBook E202SA-FD111D |
| EeeBook E202SA-FD0011T | EeeBook E202SA-FD0003T | Eeebook E202SA-FD0078T |
| E202SA-FD0016D | EeeBook E202SA-FD0013T | E202SA Serie |
| L202SA-FD0043T | E202SA-FD002T | EeeBook E202SA-FD0056T |
| EeeBook E202SA-FD0016W | E202SA-FD0011D | E202SA-1B |
| E202SA-FD0014T | E202SA-FD113D | E202SA-7A |
| E202SA-FD0079TS | E202SA-FD114D | E202SA-N3700 |
| E202SA-FD0011T | E202SA-FD001T | E202SA-1D |
| E202SA-FD0078T | E202SA-FD0076D | E202SA-7B |
| E202SA-1A | E202SA-FD0079D | E202SA-FD112D |
| E202SA-FD0091T | E202SA | E202SA-FD0013TS |
| E202SA-FD0012T | E202SA-FD111D | E202SA-1E |
| E202SA-FD0003T |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found