Splendid Branded Laptop Battery for ASUS B31N1425 High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 11.4V 48Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
122
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDB31N14250001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.4V 48Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | B31N1425 |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| B31N1425 | 0B200-01400100 |
Fit Laptop Models
| E402MA | E420S | EeeBook E402MA |
| E402MA-2A | EeeBook E402MA-EH01 | EeeBook E402MA-WX0002T |
| EeeBook E402MA-WX0018H | EeeBook E402MA-WX0001H | E402MA-WX0055H |
| E420MA | E402MA-2B | E402MA-EH01-BL |
| E402MA-BH91-CB | E402MA-WX0055T | Eeebook E402MA-WX0073T |
| EeeBook E402MA-WX0001T | E402MA-WX0031T | EeeBook E402MA-WX0045T |
| E402MA-WX0045T | EeeBook E402MA-WX0032T | E402MA-WX0032T |
| E402MA-WX0038D | E402MA-1R | E402MA-WX0062T |
| E402MA-WX0073T | E402MA-WX0021D | EeeBook E402MA-WX0055T |
| E402MA-WX0022D | E402MA-WX0044T | E402MA-WX0083T |
| EeeBook E402MA-WX0031T | E420M | E402MA-WX0037T |
| E402MA-WX021D | E402MA-WX0063T |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Li-Polymer |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found