Splendid Branded Laptop Battery for Asus B31N1345 High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 48Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
127
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDB31N13450001
Category: Splendid Battery
Description
| Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.4V 48Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | B31N1345 |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| B31N1345 | 3ICP7/60/82 | 0B200-00990100 |
| 0B200-00990000 |
Fit Laptop Models
| TP500LA | TP500LN | TP500L |
| Transformer Book Flip TP500LA | R515LA | Transformer Book Flip TP500LN |
| J500LA | TP500LA-DH71T | Transformer Book Flip TP500LB |
| Transformer Book Flip TP500L | TP500LA-1A | TP500LAB |
| TP500LA-UB31T | R515LAB | Transformer Book Flip TP500LA-US51T |
| Transformer Book Flip TP500LN-QB72T | J500LN | TP500LA-DN170H |
| J500LB | TP500LA-CJ062H | TP500LA-CJ041H |
| J500LAB | Transformer Book Flip TP500LA-WH71T | Transformer Book Flip TP500LA-WH31T |
| R515LB | Transformer Book Flip TP500LA-UB51T | Transformer Book Flip TP500LN4510 |
| Transformer Book Flip TP500LA-WH51T | Transformer Book Flip TP500LB5500 | Transformer Book FlipTP500LNTP500LB |
| Transformer Book Flip TP500LB-DS71T-CA | Transformer Book Flip TP500LN-DN136H | Transformer Book Flip TP500LN-DB51T-CA |
| Transformer Book Flip TP500LB-DN022H | Transformer Book Flip TP500LN-DN109H | Transformer Book Flip TP500LN-CJ132H |
| Transformer Book Flip TP500LN-DN066H | Transformer Book Flip TP500LN-CJ035H | Transformer Book Flip TP500LN-DN064H |
| Transformer Book Flip TP500LN-0041A4210U | Transformer Book Flip TP500LN-DB71T-CA | Transformer Book Flip TP500LB-DN024H |
| Transformer Book Flip TP500LN-DN119H | Transformer Book Flip TP500LN-CJ142D | Transformer Book Flip TP500LB-CJ015H |
| Transformer Book Flip TP500LN-DN075H | Transformer Book Flip TP500LN-CJ104H | Transformer Book Flip TP500LN-DN066D |
| Transformer Book Flip TP500LN-0051A4510U | Transformer Book Flip TP500LN-QB72T-CB | Transformer Book Flip TP500LN-DN057H |
| TP500LA-DN041H | TP500LA-DH51T |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found