Splendid Branded Laptop Battery for ASUS A42-U53 High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Li-ion Battery
- Rating 10.8V 5200 mAh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
133
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDA42U530001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 10.8V 5200 mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | A42-U53 |
| Warranty | One Year Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| A42-U53 | A32-U53 | A31-U53 |
| A41-U53 | BATA42U53 | 906T2021F |
| 07G016G41875 | 90-NZ51B2000Y | 07G016F01875 |
| 70-NZL1B3000Z | 07G016G41875-RFB |
Fit Laptop Models
| U52 | U52F | U53JC |
| U53F | U43F | U43JC |
| U33JC | U33J | U43SD |
| U43JC-WX059V | U43JC-WX080V | U43JC-WX101V |
| ASUS U43JC-WX118V | U43JC-WX139V | U43JC-WX130V |
| U43JC-WX097V | U43SD-WX007V | ASUS U43SD-WX024V |
| U43JC-WX090X | U52F-BBL5 | ASUS U43 Series |
| U33JT | U53SD | U52F-BBL9 |
| U33 Series | U53 Series | U52 Series |
| U42 series | U52F-BBG6 | U53JC-XX194X |
| U43JC-WX138V | U53JC-XX181X | U53JC-XX161V |
| U53JC-XX149V | U53JC-XX187V | U53JC-XX164V |
| U53JC-XX133V | U53JC-XX211X | ASUS U53JC-XX143V |
| U43JC-WX043V | U43JC-WX088V | U43JC-WX089V |
| U53JC-XX194V |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| External Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found