Splendid Branded Laptop Battery for APPLE A1713 High Quality Battery
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹6,999Current price is: ₹6,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 5AWh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li-Ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
138
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDAPPLEA17130001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.4V 54Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | A1713 |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| 020-00946 | A1713 |
Fit Lptop Models
| MacBook Pro 13 | A1708 | Macbook Pro 13 2016 |
| MLL42CH/A | MLUQ2CH/A | MacBook Pro(MPXQ2CH/A) |
| MacBook Pro 13 A1708(Late 2016) | MacBook Pro 13(MPXW2CH/A) | MacBook Pro(MPXT2CH/A) |
| MacBook Pro(MPXV2CH/A) |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found