Splendid Branded Laptop Battery for APPLE A1582 High Quality Battery
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹6,999Current price is: ₹6,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.42V 74.9Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li-Ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
133
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDA15820001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.42V 74.9Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | A1582 |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| A1493 | A1582 | ME864LL/A |
| ME866LL/A | 020-8146 | 020-8148 |
| 020-00009 | 1ICP9/56/76-1ICP9/32/60-2 | 020-8184 |
| 1ICP6/53/87-21ICP9/32/60-ICP9/56-76-2 |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| PRO Retina A1502 | MacBook Pro(ME662ZP/A) | MacBook Pro(MD212CH/A) |
| MacBook Pro(MF840CH/A) | MacBook Pro(ME864CH/A) | MacBook Pro(MGX72CH/A) |
| MacBook Pro(MF841CH/A) | MacBook Pro(MGX82CH/A) | MacBook Pro(ME865CH/A) |
| MacBook Pro(ME866CH/A) | MacBook Pro(ME866ZP/A) | MacBook Pro(ME864ZP/A) |
| MacBook Pro(MGX92CH/A) | MacBook Pro(ME865ZP/A) | MacBook Pro(MF839CH/A) |
| PRO Retina ME864 | Mid 2014 Early 2015 A1502 | MacBook Pro(MD213CH/A) |
| MacBook Pro(ME662CH/A) | MacBook Pro(MD213ZP/A) | MacBook Pro(MD212ZP/A) |
| PRO Retina ME865 | MacBook Pro Core i5 2.6 13 Late 2013 Retina | MacBook Pro Retina A1502(2014)ME866LL/A |
| MacBook Pro Core i7 2.8 13 Late 2013 Retina | A1502 MacBook Pro Core i5 2.4 13 Late 2013 Retina | MacBook Pro Retina A1502(2013)ME864LL/A |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found