Splendid Branded Laptop Battery for Apple A1425 High Quality Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.2V 74Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li-Ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
207
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDA1425
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.2V 74Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | A1618 |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| A1437 | 020-7851-A |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| MacBook Pro Retina 13 inch | A1425 | MD212 |
| MD231 | MacBook Pro 13 Retina A1425 | MC975LL/A |
| ME664LL/A | MC976LL/A | MD831LL/A |
| MacBook Pro(i5 3210M/256GB) | MacBook Pro(i5 3210M/128GB) | Macbook pro retina 13-inch A1425 |
| MD212CH/A | 2.3 15 Retina 2.4 15 Retina 2013 | 2.6 15 Retina 2.7 15 Retina |
| MacBook Pro Core i5 2.6 13 Retina 2013 | MacBook Pro Core i7 2.9 13 Retina 2012 | MacBook Pro Core i5 2.5 13 Retina 2012 battery |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found