Splendid Branded Laptop Battery for APPLE A1375 High Quality Battery
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹6,999Current price is: ₹6,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.3V 50Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li-Ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
180
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDA13750001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 7.3V 35Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | A1375 |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| 661-5736 s | A1375 | 020-6920-B |
| 020-6920-A | 020-6921-B | 020-6920-01 |
| 020-6921-A |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| A1370 | MC505 | MC506 s |
| MacBook 11 Air | MC507 | MC505LL/A 1.4 GHZ Core 2 DUO |
| MacBook Air 11 inch MC506LL/A | MacBook Air 11 inch MC505LL/A | MC505B/A |
| MC505LL/B | MC505E/A | MC505F/A |
| MacBook Air 11.6 inch MC505LL/A | MacBook Air A1390 s | MacBook Air 11.6 inch MC506CH/A s |
| MC506LL/B | MC506/A | MacBook Air 11 inch MC507LL/A |
| MacBook Air 11.6 inch MC506ZP/A | MacBook Air 11 inch MC906LL/A |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found