Splendid Branded Laptop Battery for Acer AP13F3N High Quality Battery
₹3,499 ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type :Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.5V 47Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li-Ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
147
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDAP13F3N0001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 7.5V 47Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | AP13F3N |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| AP13F3N | 2ICP4/63/114-2 | 21CP4/63/114-2 |
| KT.00403.017 |
Fit Laptop Models
| Aspire S7-392-74508G25tws | Aspire S7-392 | Aspire S7-393 |
| Aspire S7-393-7451 | Aspire S7-393-75508G25ews | ASPIRE S7-392-6411 |
| Aspire S7-392-6807 | ASPIRE S7-391-6822 | ASPIRE S7-392-54208G25TWS |
| Aspire S7-392-5410 | Aspire S7-392-9404 | ASPIRE S7-392-6832 |
| ASPIRE S7-392-9890 | Aspire S7-392-5401 | Aspire S7-392-7863 |
| Aspire S7-392-6402 | Aspire S7-392-9877 | Aspire S7-393-5853 |
| Aspire S7-392-5427 | Aspire S7-392 Ultrabook | Aspire S7-392-7885 |
| Aspire S7-392-6803 | ASPIRE S7-393-7616 | Aspire S7-392-7837 |
| Aspire S7-392-9439 | Aspire S7-392-5454 | Aspire S7-392-6845 |
| ASPIRE S7-392-54208G12TWS | Aspire S7-392-9466 | ASPIRE S7-392-9460 |
| Aspire S7-392-5626 | Aspire S7-392-7836 | Aspire S7-392-6484 |
| Aspire S7-392-6425 | Aspire S7-393-55204G25ews | Aspire S7-393-7810 |
| Aspire S7-393-55208G25ews | NX.MT5EK.001 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found