Splendid Branded Laptop Battery for ACER AP12F3J High Quality Battery
₹3,499 ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type :Internal Li-ion Battery
- Rating 7.4V 4680mAh 35Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
89
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDAP12F3J0001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like SPLENDID, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget Down Time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy Organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry IN Replacement Warranty |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 7.4V 4680mAh 35Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | AP12F3J |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| 4ICP4/67/90 | AP12B3F |
Fit Laptop Models
| Aspire S5-391-6836 | Aspire S5-391-9880 | Aspire S5-391-53314G12akk |
| Aspire S5-391-6419 | Aspire S5-391-73514G25akk | Aspire S5-391-6495 |
| Aspire S5-391-53314G25akk | Aspire S5 Series | Aspire S5-391-9860 |
| Aspire S5-391 Series | Aspire S5-391-73514G12kk | Aspire S5-391-9880-US |
| Aspire S5-394-9880 |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Brand | ACER |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Li-Polymer |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Battery Cell |

Reviews
Customer reviews
No reviews found