Splendid Branded Laptop Battery for Acer AL15B32 High Quality Battery
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type :Internal Li-ion Battery
- Rating 11.1V 56Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li-Ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
165
People watching this product now!
SKU:
ACERAL15B320001-1
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.1V 56Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | AL15B32 |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| 31CR17/65-2 | AL15B32 | KT.00603.011 |
Fit Laptop Models
| Aspire V5-591G | Aspire V5-591G-50BA | Aspire V15 V5-591G |
| Aspire V5-591G-71K2 | Aspire V5-591G-54PC | Aspire V5-591G-711Z |
| V5-591G-70GU | Aspire V5-591G-76R6 | Aspire V5-591G-57LK |
| Aspire V5-591G-571F | V5-591G-58ZR | Aspire V5-591G-58ZR |
| Aspire V5-591G-777P | Aspire V5-591G-54XY | Aspire V5-591G-70S6 |
| V5-591G-711Z | V5-591G-55UY | V5-591G-57LK |
| V5-591G-53QR | Aspire V5-591G-75YC | V5-591G-51W2 |
| Aspire V5-591G-53QR | V5-591G-75YC | Aspire V5-591G-75GP |
| Aspire V5-591G-52AL | aspire V5-591G EDG | Aspire V5-591G-55YJ |
| Aspire V5-591G-55UY | Aspire V5-591G-75C9 | Aspire V5-591G-51W2 |
| Aspire V5-591G-70GU | Aspire V5-591G-54CT | Aspire V5-591G-75EA |
| ASPIRE V5-591G-75AE | ASPIRE V5-591G-58KC |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 15 cm |
| Brand | ACER |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Lithium-Ion |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found