Splendid Branded Laptop Battery Dell E5450 High Quality Battery
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.4V 51Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
276
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDE54500001
Category: Splendid Battery
Description
| Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 7.4V 51Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | E5450 |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| 1KY05 | 8V5GX | 4F5YV |
| G5m10 | 07V69Y | TXF9M |
| 79VRK | 451-BBUQ | 7V69Y |
| K9GVN | YM3TC | R0TMP |
| P48G001 | WYJC2 | HK6DV |
| F5WW5 | WTG3T | 451-BBLN |
| R9XM9 | K3JK9 | 535NC |
| 0WYJC2 | P48F002 | P48F |
| P37F | 451-BBLK | P48G |
| G5mi0 | 451-BBLL | G5m1o |
| P48F001 | VMKXM | 7FR5J |
| 079VRK | G5mio | PF59Y |
| 451-BBUN | P37F001 | GMT4T |
| HK60W | 0V48RM | 5XFWC |
| 07FR5J | W3DN9 | 451-BBLM |
| 2ICP6/56/77-2 | 0C48RM | FDX8T |
| JC5DM |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| Latitude E5470 | Latitude E5570 | Latitude E5250 |
| LATITUDE E5550 | Precision 15 3510 | Latitude E5270 |
| Latitude 14 5000 | Latitude 15 5000 | Latitude 3160 |
| Latitude 5450 | Latitude 14-E5470 | Latitude 5550 |
| LATITUDE E3550 | Latitude 5570 | Latitude 15 E5570 |
| Latitude 15 E5450 | Latitude 15 E5250 | Latitude 5250 |
| Latitude 12 5000 E5250 | Latitude 15 E5550 | Latitude E5450 Series |
| Latitude E5550 SERIES | Precision 3510 WorkStation | Latitude 15(E5550-5830) |
| Latitude 15(E5550-9921) | Latitude 15(E5550-5809) | Latitude 15(E5550-5762) |
| Latitude 15(E5550-6747) | Latitude 15(E5550-5057) | Latitude 15(E5550-9950) |
| Latitude 12 5000 5250 | Latitude 15(E5550-4531) | Latitude 15(E5550-9938) |
| Latitude 15(E5550-9417) | Latitude 15(E5550-9277) | Latitude 15(E5550-9976) |
| Latitude 14(E5450-6693) | Latitude 14(E5450-9400) | Latitude 14(E5450-4593) |
| Latitude 14(E5450-5991) | Latitude 14(E5450-9660) | Latitude 14(E5450-5984) |
| Latitude 14(E5450-6686) | Latitude 15(E5550-5885) | Precision 15 3510-8580 |
| Latitude 14 E5470-J586K | Latitude 14(E5450-9646) | Latitude 14 E5470-FW76W |
| Latitude 14 E5470-H27KV | Precision 15 3510-9440 | Latitude 15(E5550-5908) |
| Precision 15 3510-9457 | Latitude 15(E5550-6792) | Latitude 14(E5450-5878) |
| Latitude 14(E5450-9853) | Latitude 14(E5450-5922) | Latitude 14(E5450-9877) |
| Latitude 14(E5450-5977) | Latitude 14(E5450-9846) | Precision 15 3510-0766 |
| Latitude 14(E5450-5040) | Latitude 14(E5450-9677) | Latitude 14 E5470-GP2HP |
| Latitude 14 E5470-5P4HP | Latitude 14 E5470-2GPKR | Latitude 14 E5470-5729 |
| Latitude 15 E5570(CM051) | Latitude 15 E5570(457YW) | Latitude 15 E5570(X7P40) |
| Latitude 15 E5570(JPRP4) | Latitude 15 E5570(P16V6) | P48G002 |
| Latitude 12 E5250-5748 | Latitude 12 E5250-9839 | Latitude 12 E5250-9585 |
| Latitude 12 E5250-5033 | Latitude 12 E5250-9815 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |

Reviews
Customer reviews
No reviews found