Splendid Branded Laptop Battery DELL 3RNFD High Quality Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.4V 54Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li polymer Cells are used with all Quality Benchmark Test
251
People watching this product now!
SKU:
SPLENDID3RNFD0001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 7.4V 54Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | 3RNFD |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| V8XN3 | 3RNFD | G95J5 |
| KKNHH | K8J43 | 451-BBOG |
| FLP22C01 |
Fit Laptop Models
| Latitude E7440 | Latitude E7250 | Latitude E7450 |
| Latitude E7450-IT-SB5 | Latitude E7450-SE-SB2 | Latitude E7450-NL-SB23 |
| Latitude E7450-IT-SB2 | Latitude E7450-SCA-SB18 | Latitude E7450-NL-SB21 |
| Latitude E7450-FR-SB10 | Latitude E7450-SCA-SB12 | Latitude E7450-NL-SB19 |
| Latitude E7450-NL-SB9 | Latitude E7450-BE-SB9 | Latitude E7450-IT-SB6 |
| Latitude E7450-UK-SB1 | Latitude E7450-NL-SB24 | Latitude E7450-IT-SB3 |
| Latitude E7450-SCA-SB9 | Latitude E7450-NL-SB22 | Latitude E7450-FR-SB5 |
| Latitude E7450-SCA-SB16 | Latitude E7450-NL-SB20 | Latitude E7450-SCA-SB11 |
| Latitude E7450-DE-SB10 | Latitude E7450-NL-SB15 | Latitude E7450-UK-SB10 |
| Latitude E7450-NL-SB4 | Latitude E7450-BE-SB2 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Compatible |

Reviews
Customer reviews
No reviews found