Splendid Branded Laptop Battery for HP KN02XL High Quality Battery
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 7.7V 32.2Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
198
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDKN02XL0001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 7.7V 32.2Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | KN02XL |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| KN02XL | TPN-W124 | 916809-855 |
| HSTNN-UB7F | 1KT77UA | 916365-541 |
| 916365-421 | HSTNN-LB7R | KN02037XL |
Fit Laptop Models
| Pavilion x360 11-ad051nr | Pavilion x360 11-ad104tu | Pavilion x360 11-ad010ca |
| Pavilion x360 11m-ad013dx | Pavilion x360 11m-ad113dx | Pavilion x360 11-ad105tu |
| Pavilion x360 11-ad019TU | Pavilion x360 11-AD031TU | Pavilion x360 11-ad107tu |
| Pavilion x360 11-ad022tu | pavilion x360 11-ad106tu | Pavilion x360 11-ad108ca |
| pavilion X360 11-ad010tu | Pavilion x360 11-ad035tu | Pavilion 11M-AD013DX |
| Pavilion X360 11-AD012TU | Pavilion x360 11-ad015tu | Pavilion x360 11-ad018ca |
| Pavilion X360 11-ad100tu | Pavilion x360 11-ad032tu | Pavilion x360 11-ad023TU |
| Pavilion 11m-ad000 x360 | Pavilion x360 11-ad025tu | Pavilion x360 11-ad009tu |
| Pavilion x360 11-ad001tu | Pavilion x360 11-ad101tu | Pavilion x360 11-ad028tu |
| Pavilion x360 11-ad016tu | Pavilion x360 11-ad008tu | Pavilion x360 11-ad027tu |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found